Om Yukon Arctic Ultra

Vintern 2015 blir det skidtur i Kanada Foto: Martin Hartley

Vintern 2015 blir det skidtur i Kanada
Foto: Martin Hartley

Yukon Arctic Ultra är ett arrangemang som består av flera olika tävlingssträckor och tävlingsklasser. Det går att välja på ett maraton, 100 miles, 300 miles eller 430 miles. Klasserna är indelade i löpning, skidåkning och cykling. Sträckningen följer samma väg som Yukon Quest, ett var världens längsta och mest utmanande hundspannslopp som startar i Whitehorse och har sin målgång i Fairbanks, Alaska, 1000 miles (ca 160 mil) bort.

För sträckan 430 miles (70 mil) är ändhållplatsen Dawson City. Utmed vägen måste 10 checkpoints passeras där man som deltagare kontrolleras och alla som bedöms vara i dugligt skick får fortsätta vidare.

På grund av sin längd, extrema förhållanden med temperaturer ner mot -40 grader och få ljusa timmar per dygn framhålls Yukon Arctic Ultra som världens absolut tuffaste ultramaraton.

Läs mer om Yukon Arctic Ultra på deras hemsida.

Fakta Yukon Arctic Ultra

Start: Whitehorse, Kanada
Mål: 
Dawson City, Kanada
Sträcka: 70 mil (430 miles)
Datum: 8 februari 2015 – 21 februari 2015

Karta Översikt YAU

 

Checkpoints och distanser

På grund av väder-, is- och vattenförhållanden kan bansträckningen komma att ändras med kort varsel under loppets gång.

Checkpoints JPEG