Föredrag om Yukon Arctic Ultra i Sundborn

På söndagen den 29 november kommer jag att hålla ett föredrag om mitt och Davids deltagande i ultramaratontävlingen Yukon Arctic Ultra, som beskrivs som världens kallaste och tuffaste ultramaraton. Under februari 2015 skidade vi de 70 milen genom den kanadensiska vildmarken i territoriet Yukon från Whitehorse till Dawson City på 11 dygn och fyra timmar. Temperaturen smög ner mot -50 grader.

Puff_Föredrag_SGOIF

Med hjälp av bild och film kommer jag att ta er med på resan genom ett häftigt landskap!

Föredraget arrangeras av Sundborns GOIF. Fika kommer att finnas till försäljning och möjlighet att lämna en frivillig entré. Alla intäkter går oavkortat till den fortsatta utvecklingen av Sundborns nya multiarena Snickarrinken!

När: Söndag 29 november

Tid: 18.00-19.30

Plats: Föreningsgården i Sundborn

Fika: Finns att köpa på plats

Entré: Frivillig entré. Alla intäkter går oavkortat till den fortsatta utvecklingen av Sundborns nya multiarena Snickarrinken.

Föranmälan: Begränsat antal platser. Föranmälan till niclas@deluxeturer.se

Varmt välkomna!

/Niclas

 

2 reaktioner på ”Föredrag om Yukon Arctic Ultra i Sundborn

  1. Hej Nicklas. Boka en plats på föreningsgården i Sundborn till mej Bengt Udd Ristägtsvägen 6
    Ser fram mot ett intressant och spännande äventyr

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.