Då var en spännande och innehållsrik dag på Vildmarksmässan till ända. Huvudanledningarna till att vi varit här under fredagen är dels att vi diplomerats för vårt genomförande av Vita Bandet 2014, dels för att hålla ett föredrag om samma tur. Vi har även haft möjlighet att träffa flera av våra samarbetspartners och nätverka med folket i branschen. Alltid kul med nya bekantskaper.

Pelle på OutMeals berättar om de nya mjukkonserverna. Nya spännande produkter att mätta magen med!
Tack vare en grym insats från Niclas på NW Screen kunde vi vandra runt i tröjor med rykande färska deluxeturer.se-loggor på! Även tack till Micke som var med och fotade under kvällen!

Löpare, inspiratör, coach, entreprenör, epiteten är många på Miranda Kvist från Team Nordic Trail.
Efter lunch slöt vi upp med de andra som genomfört det Gröna Bandet eller Det Vita Bandet under 2014 samt delar av juryn från Fjällfararnas Vita & Gröna Band. Ett glatt gäng fjällfarare från olika delar av landet. Men även två internationella sällskap, ett par från Finland och ett från Tyskland. Det är kul att vår fjällskatt uppskattas även utanför landets gränser.
Under några timmar fick vi ta del av varandras turer, upplevelser och erfarenheter. Det slår mig att vi har alla förflyttat oss i princip samma väg, men upplevelserna är ibland så vitt skilda att vi lika gärna kunnat genomfört turer på olika planeter. Häftigt! Vi fick även avnjuta en av de mest avancerade tårtskapelser jag någonsin sett. Detaljrikedomen var enastående med snörning och sömmar. Smaken var lika enastående.

Är det en tårta eller är det en känga och en pjäxa? God var den i alla fall!
18.00 var det dags att samlas på Vildmarkscenen för diplomutdelning av godkända turer inför mässans besökare. Torkel Ideström, Christine Hägglund och Lars Wessel från Fjällfararnas Vita & Gröna Band agerade prisutdelare. En kul grej som ger en extra dimension till att göra den långa fjällturen mellan Grövelsjön och Treriksröset.

Några av 2014 års fjällfarare som genomfört det Vita Bandet eller det Gröna Bandet. Foto: Micke Mantalios
Klockan sju var det åter dags för mig och David att entra scenen för att hålla ett föredrag om vår tur Vita Bandet 30 dagar. Det är en konst att krympa en 130 mil lång tur till 25 minuter. Men jag tycker det gick ganska bra och vi hade roligt. Förhoppningsvis hade åhörarna också det. Det var i alla fall fler i publiken när föredraget slutade än när vi startade.

Förhoppningsvis blev några fler sugna på att ge sig ut och upptäcka naturen. Foto: Micke Mantalios
Nedan kan du se en liten film från dagen!
/Niclas